İrlanda Okulları

İrlanda; Uluslararası Eğitimin Yükselen Yıldızı IEFT’de!..

Yemyeşil bir doğadan tarihi kalelere, Ortaçağ manastırlarından dinamik şehirlere, Oscar Wilde’dan, U2’ya büyüleyici pek çok şeye evsahipliği yapan İrlanda, Avrupa’nın son yıllarda büyük atılım gösteren ülkelerindendir.The Economistdergisinin yaptığı araştırmaya göre dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden birisi seçilmiştir.

İrlanda, büyüyen ekonomisiyle genç, dinamik ve canlı bir ülke olduğu kadar müziğin, geleneğin ve kültürün de ülkesi.  Günümüzde İrlanda kapısını dünyanın her yerinden turizm, yaşam ve eğitim amacıyla gelen ziyaretçilere güler bir yüzle açıyor.

Neden İrlanda'da Eğitim?

İrlanda Cumhuriyeti’nde 7 ve Kuzey İrlanda’da 2 üniversite bulunmaktadır. Üniversiteler, çok çeşitli dallarda lisans, yüksek lisans, doktora programları sunarlar. İrlanda’da üniversite eğitimi genelde devlet üniversiteleri tarafından verilmektedir.

İrlanda üniversitelerinden alınan lisans veya yüksek lisans diploması tüm dünyada geçerlidir ve Türkiye’de YÖK tarafından onaylıdır. İrlanda üniversiteleri İngilizce dilinde eğitim vermektedir.

Kabul Koşulları

İlgi duyabileceğiniz her alanda eğitim programları sunan üniversiteler için öncelikli şart İngilizce yeterliliğidir. Ortalama olarak öğrencilerden İngilizce dil sınavlarından IELTS 6.0 veya TOEFL iBT 80 - 90 puan getirmeleri istenir.

Genel olarak lisans programları 3 sene olup İngilizce yeterlik sınavlarından istenilen puanı aldığınızda Hazırlık Sınıfı (Foundation) okumadan direk olarak üniversiteye başlama imkanı sunmaktadır.

Okul kayıt için gereken belgeler, Lise diplomanız ve aldığınız dersleri gösteren not çizelgesi (transkript), İngilizce yeterlilik belgesi ve özgeçmişinizdir.
Eğitim ve Yaşam Maliyeti

İrlanda’da eğitim ücretleri yıllık 8.000-10.000 Euro arasındadır. Yaşam maliyetleri ise aylık ortalama 600 Euro civarındadır.

İrlanda'da bir yüksek öğrenim kurumuna devam eden yabancı öğrenciler, okulların açık olduğu dönemlerde haftada 20 saate kadar part-time, okulların kapalı olduğu dönemlerde ise full-time çalışma hakkına sahiptir.

Neden İrlanda’da Dil Eitimi?

-İngilizcenin anadil olması.
-Türk öğrenci sayısının az olması.
-Erken kayıt fırsatıyla haftalık 98 Euro’dan başlayan dil eğitimi fırsatı.
-Üniversite öğrencilerine hızlı ve kolay vize imkanı.
-İrlandalıların sıcak kanlı ve yardımsever olmaları.
-Düşük kur avantajları
-Çoğunluğu Avrupalı öğrencilerle eğitim alma fırsatı.

33. IEFT Fuarlarına İrlanda’dan katılacak okulların listesi aşağıdaki gibidir:

Ireland - İrlanda
The International School of English
Kaplan Language School
LAL Language Centre
Marketing English in Ireland
Sprachcaffe/Geos Languages PLUS