Almanya Okulları

Avrupa’nın En Cazip Fiyatlı Eğitimi Almanya’da! Alman Disiplinine Sahip Okullarda Yüksek Kalitede Eğitimi Türkiye’deki Okulların Fiyatlarıyla Alabilirsiniz!

Almanya; dünyanın sayılı ekonomileri arasında yer alan hem ekonomik hem de siyasi olarak güçlü bir ülkedir. Ülkede çok büyük bir üretim potansiyeli vardır. Dünya çapında markaları ve şirketleri olan Almanya’da eğitim sisteminin başarısı ülkenin başarısıyla paraleldir. Eğitim sistemine büyük önem veren Almanya’da her okulda aynı standartlarda kaliteli eğitim verilir.

Yıllık 350 bin uluslararası öğrenci gibi hatırı sayılır bir rakama ulaşan Almanya’nın neden bu kadar çok tercih edildiği incelendiğinde hem eğitim kalitesi hem de cazip fiyatları görülmektedir. Almanya’daki devlet okulları oldukça uygun bütçelerle eğitim sunar. Uluslararası öğrenciler Alman öğrenciler gibi yıllık okul harçlarını karşılayarak eğitim alabilmektedir. Alman üniversitelerinde ağırlıklı olarak eğitim dili Almancadır. Ancak bazı üniversiteler lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedir.

Almanya’da 300 üniversite bulunmaktadır, bu üniversitelerin 233'ü devlet 67'i ise özel üniversitedir. Uluslararası öğrenciler bu üniversitelerde; tıptan, mühendisliğe, ekonomiden, psikolojiye kadar çok geniş alanda kaliteli eğitim alabiliyorlar. Alman üniversitelerinin tamamına YÖK tarafından denklik verilmektedir. Ayrıca Alman üniversitelerinden alınan diploma; Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada ve diğer AB ülkeleriyle beraber tüm dünyada saygı görmektedir.

Alman Eğitim Sistemi Nasıldır? Almanya’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Maliyetleri Hangi Aralıktadır? Almanya’da Okurken Çalışabilir misiniz?


Almanya sosyal bir devlet olduğundan eğitim ücretleri çok düşüktür. Alman devlet üniversitelerinde ülkemizde olduğu gibi öğrenciden sadece yıllık harç ücreti alınıyor. Yıllık devlet üniversite harç ücretleri 500 ila 1000 Euro arasında değişiyor. Özel üniversite ücretleri ise 5,000-30,000 Euro arası değişmektedir.

Üniversite sınavında taban puanı geçip, Türkiye’de herhangi bir özel üniversite ya da devlet üniversitesinde 4 yıllık bir bölümde okumaya hak kazanmış öğrenciler kayıtlarını kolaylıkla Almanya’da bir üniversiteye yaptırabiliyor. 3 yıl süren lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler mezun olduktan sonra 2 yıl süren yüksek lisans eğitimlerine devam edebilir ya da 1 yıl içinde iş bulmaları durumunda Almanya’da ikamet ve çalışma izni elde edebilirler.

Bir öğrencinin Almanya’daki yaşam giderleri, ülkemizde ki büyük şehirlerdeki yaşam giderleri ile kıyaslandığında çok da farklı değildir. Almanya’da bir öğrencinin konaklama ve yemek giderleri dahil aylık masrafı yalnızca 650 – 750 € arasında değişir. Ayrıca, Almanya’nın öğrencilere tanıdığı180 gün yasal part-time çalışma izni ile öğrenci eğitim ve yaşam giderlerini daha da azaltabilir. Almanya'daki üniversitelerde öğrenciler için çeşitli konaklama imkanları bulunuyor. Öğrenciler, üniversite yurtlarında, özel yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabiliyorlar. Konaklama ücretleri ise 300 ila 400 Euro arasında değişiyor.

Alman üniversiteleri en çok; mühendislik, iktisat, sosyal bilimler, hukuk, dil ve kültürel çalışmalar, bilgisayar bilimleri, tıp, sanat, müzik ve spor alanlarında tercih ediliyor.

Bünyesinde 383 adet üniversite bulunduran Almanya’da eğitim dili genellikle Almancadır. Fakat son yıllarda İngilizce eğitim verilen bölümler de açılmıştır. Almanya; Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında eğitim standartlarının eşitlenmesi adına yürütülen Bologna Süreci sayesinde İngilizce dilinde de eğitim vermeye başlamıştır. 700’ün üzerinde program İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Bu da üniversitelere yapılan başvuruların sayısını artırmıştır.

Neden Almanya'da Eğitim Almalısınız?
-Almanya saygın bir eğitim sistemine ve köklü eğitim kurumlarına sahiptir.
-Almanya’da çok fazla uluslararası öğrenciyi okullarında ağırlar. 
-Burs imkanları çok fazladır. Devlet başarılı öğrencileri desteklemektedir.
-İngilizcenin yanı sıra Almancanızı da ilerletme şansı yakalarsınız. 
-Almanya sosyal bir devlet olması nedeniyle üniversiteler düşük eğitim/öğretim ücretlerine sahiptir.
-Öğrenciler okurken çalışma hakkına sahiptir. Öğrenciler haftada 10-20 part-time çalışma iznine sahiptir.
-Almanya’da üniversiteden mezun olan öğrenci 1 yıl oturma ve çalışma izni alır. Öğrenci istediği takdirde oturumunu uzatabilir. 

42. IEFT Yurtdışı Eğitim & Kariyer Fuarlarında Yer Alacak Okullarımızın listesini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://ieft.com.tr/i/yurtdisi-egitim/katilimci_okullar