Güney Kore Okulları

Güney Kore Okulları

Güney Kore’de Eğitim Alırken Eşsiz Bir Kültürü Tanıma İmkanı Bulacaksınız!

Güney Kore son dönemde yurtdışı eğitim alanında büyük bir yükseliş yaşıyor. Kore kültürüne olan ilginin müzik ve diziler sebebiyle yükselişe geçmesi, sıcak kanlı bir halka sahip olması, eğitim sisteminin kalitesi, yaşam standartlarının öğrenciler aileleri bütçeler olarak zorlamaması bu ülkeye olan ilgiyi artırıyor.

Güney Kore 2017 Yılında Rekor Öğrenci Rakamına Ulaştı

Güney Kore hükümeti yurtdışı eğitim sektörüne yaptığı yatırımlar, girilen ikili ilişkiler, eğitim sistemini her gün biraz daha mükemmelleştirmek için yapılan çalışmalar sayesinde ülke 2017 yılında çok güzel geri dönüşler aldı. National Institute for International Education (NIIE) göre ülke 2017 yılında 123 bin 850 uluslararası öğrenciyi eğitim kurumlarında ağırladı.

Kore’de ön lisans programları 2-3 yıl, lisans programları 4 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde süre uzayabilmektedir. 223 üniversitesinin bulunduğu ülkede sadece 43 devlet üniversitesi vardır. Diğerleri özel üniversitedir. International Education Quality Assurance System (IEQAS) ülkedeki eğitim kurumlarının küresel ölçütler kıstasında üst seviyelere çıkması için kurulmuştur.

Güney Kore üniversitelerinde dersler genellikle İngilizce verilmektedir. Ders dili Korece olan programda vardır. Bu programlarda dersler Korece anlatılsa da ders materyalleri İngilizce olmaktadır.

Güney Kore üniversiteleri uluslararası öğrencilerine Korece dil sınıfları açmaktadır. Böylece bu ülke okuduğunuz süre boyunca ikinci bir dil öğrenme şansı bulacaksınız. Bu kurslar 2-6 hafta ya da 10-12 hafta arası olabilir.

Kore dilinde eğitim veren bir okul tercih edecek olanlardan yeterlilik testinde 3’üncü seviyede olmaları beklenir. Mühendislik ve bilim gibi sözlü çalışmanın yoğun olmadığı programlara seviye 2’den de öğrenci kabulü yapılabiliyor.

Kore üniversitelerinde eğitim ücretleri dönem olarak 2000-3000 Dolardan başlayıp, üniversiteden üniversiteye değişim gösteriyor. Güney Kore ülkesindeki uluslararası öğrenci sayısını artırmak istediğinden burs imkanları da sunuyor. Güney Kore’de eğitim almaya karar verdikten sonra burs programlarını incelemenizi öneririz.

Güney Kore Burs da Veriyor İş de Buluyor!


Güney Kore’nin ICT gelişme endeksinde 175 ülke arasından birinci sırada yer alan Güney Kore; ülkesinde okuyan öğrencilerinin geleceklerini de düşünüyor. Ülke Fortune Global 500 şirketi içerisinde giren şirketler de dahil olmak üzere öğrencilerine Koreli şirketlerde çalışma imkanı sunuyor. Başarılı öğrencilerin büyük çoğunluğu bu şirketlerde bir işe yerleşebiliyor. Ayrıca Güney Kore başarılı öğrenciye burs verme konusunda da dünyadaki en bonkör ülkelerden biri. Özellikle Türkiye’den giden öğrenciler için açılan özel burs programları oldukça ilgi çekici. Bu burslar öğrencilerin uçak biletlerinden, konaklamalarına, aylık maaşlarından, sağlık sigortalarına kadar pek çok konuda yardımı kapsıyor. Hal böyle olunca Güney Kore Türk öğrenciler için cazip hale geliyor. Güney Kore para biriminin Euro ve Dolar kadar yüksek olmaması öğrencilerin bu ülkeye gittiklerinde rahat bir öğrencilik hayatı yaşamalarına imkân veriyor.

Korelilerin sıcak kalpli, mütevazı ruhlu bir halk olması, ülkedeki düşük suç oranları, ülkenin doğal güzellikleri, gelişmiş ve teknolojik alt yapısı, kaliteli eğitim sistemi öğrencilerin bu ülkeye olan ilgisinin diğer sebepleri arasında yer alıyor.

42. IEFT Yurtdışı Eğitim & Kariyer Fuarlarında Yer Alacak Okullarımızın listesini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://ieft.com.tr/i/yurtdisi-egitim/katilimci_okullar