İsveç Okulları

İsveç’te Eğitim Almak İsteyenler Burs Fırsatların İncelemeden Geçmesin! Devlet Başarılı Öğrencileri Burssuz Bırakmıyor!

Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında gösterilen İsveç; dünya çapında saygınlığı olan bir eğitim sistemine sahiptir. Avrupa’nın en yüksek refah oranına sahip ülkelerden olan İsveç’te eğitime büyük önem verilmektedir. Bu önem İsveç’in dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olmasının yolunu açmıştır. Devlet, eğitim kurumlarını destekler ve ülkedeki her öğrenci eşit şartlarda eğitim alır. Dünyayla karşılaştırıldığında farklı eğitim metotlarına, disiplinlerine ve tekniklerine sahip olan İsveç; her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri listesinin ilk 5’ine girmeyi başarır. 

İsveç’te üniversitelerin yenilikçi yapısı, tüm öğrenciler arasında gözetilen eşitlik ilkesi, dünya çapında şirketlerle geliştirilen bağlantılar/ortak çalışma ortamları ülkeyi uluslararası öğrencilerin gözünde daha cazip hale getirmektedir.
 

Başarılı Bir Öğrenciyseniz İsveç’te Yolunuz Açık! Devlet Başarılı Öğrencilere Burs Veriyor!


İsveç’te üniversite eğitimi 3 yıl sürmektedir. İsveç’teki yüksek öğrenim eğitim sistemi Türkiye’ye kıyasla daha farklıdır. İsveç üniversitelerinin kredi sistemi farklıdır. Öğrencinin lisans eğitimi süresince belirli sayıda krediyi tamamlamalıdır. Öğrenci ister tüm kredileri kendi bölümünden alır, isterse farklı bölümlerden dersler alarak bu kredileri transkriptine işletebilir. Bu açıdan bizim sistemimize göre farklı olsa da öğrenciye kazandıracakları göz önüne bulundurulduğunda oldukça etkili bir yöntemdir. Bu ana konunun haricinde sisteme dair öğrenilmesi gerek ek detaylar mevcuttur. Okumak istenilen üniversite ve bölüme göre değişiklik olmaktadır, bu sebeple en doğru bilgiyi IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarlarında yapacağınız yüz yüze görüşmelerde alabilirsiniz.

İsveç’te yükseköğrenim dili İsveççe veya İngilizcedir. İsveç uluslararası öğrenciler tarafından tercih edildiğinden İngilizce eğitim veren pek çok bölüm bulunmaktadır. Özellikle yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim veren üniversite sayısı epey yüksektir. Yaklaşık 20 civarında üniversitede 300’ün üzerinde yüksek lisans programı İngilizce dilinde verilmektedir. Yüksek lisans programları 1 ya da 2 yıl sürmektedir. İsveç üniversitelerinde mühendislik, genetik, uluslararası ilişkiler, işletme, medya, reklamcılık gibi bölümler uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilir. Bu alanlarda İngilizce programlar bulmanız mümkündür. 

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarlarına katılacak olan İsveç devlet üniversiteleri YÖK tarafından onaylıdır. Bu nedenle öğrencilerin almış oldukları diplomaları Türkiye’de geçerlidir. 

İsveç üniversiteleri; dünya çapında saygı gören, çok kaliteli bir eğitim verir fakat öğrenci kabulü konusunda da seçicidir. İngilizce programlara katılacak öğrencilerin TOEFL sınavından en az 80, IELTS'ten ise en az 6,5 puan almaları gerekir. Ayrıca, yüksek lisans eğitimi yapmak isteyenlerin üniversite not ortalaması en az 4 üzerinden 3 olmalıdır. Üniversite başvuruları eğitim yılı başlama tarihinden en az 6 ay önce yapılmalıdır. Lisans ve yüksek lisans başvuruları yılda iki kez alınmaktadır. 

İsveç’te üniversitelerin tamamı devlet üniversitesidir. Ülkede 35 üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerde lisans ve yüksek lisans eğitimi verilir. Avrupa Birliği vatandaşlarına ücretsiz sunulan eğitim maalesef Türkiye’den giden öğrenciler için ücretlidir. Okulların ücretleri 7 bin ile 14 bin Avro arasında değişmektedir. Yaşam masrafları ise yılda 6 – 7 bin Avro arası tutmaktadır. 

İsveç Üniversitelerinde eğitim ücretleri ekonomiktir ancak hala pek çok yabancı öğrenci İsveç devlet kurumlarının ya da üniversitelerin burslarından yararlanırlar. The Swedish Institute, İsveç devletinin resmi kurumudur ve görevi İsveç Üniversitelerine daha fazla uluslararası öğrenci kazandırmaktır. Kurum her yıl pek çok yabancı öğrenciye burs sağlamaktadır. Burslardan her yıl Türk öğrenciler de yararlanır. Swedish Institute bursları harici her bir üniversitenin bursları mevcuttur. Üniversite burslarından yararlanmak için doğrudan üniversitelere başvuru yapılmalıdır.

İsveç’te eğitim hakkında kapsamlı bilgi için lütfen http://www.studyinsweden.se adresini ziyaret ediniz.

42. IEFT Yurtdışı Eğitim & Kariyer Fuarlarında Yer Alacak Okullarımızın listesini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://ieft.com.tr/i/yurtdisi-egitim/katilimci_okullar