Polonya Okulları

Cazip Fiyatları, Kaliteli Eğitimi, Uluslararası Öğrencileri ve Sıcakkanlı Halkıyla Öğrencilerin En Sevdiği Avrupa Ülkesi Polonya!

Avrupa’nın parlayan yıldızları arasında gösterilen Polonya eğitim alanında adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Ülke sınırları içerisinde bulunan köklü üniversitelerde yüksek standartlarda eğitim verilmektedir. Ülkedeki eğitim kalitesinin yüksek fakat eğitim ve yaşam maliyetlerinin düşük olması bu ülkenin popülaritesinin artmasını sağlamıştır. Para birimi olan Zloti ile Türk Lirası’nın değeri hemen hemen aynıdır. Bu da bu ülkeye gittiğiniz diğer ülkelerde yaşanılan döviz kuru sıkıntısını önler. 

Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkelerden biri olan Polonya; sıcakkanlı ve yardımsever halkı sayesinde öğrencilerin ülkeye kolay adapte olmasını sağlamaktadır. Polonya halkının tarihi sebepler dolayısıyla Türkiye’ye ayrı bir sevgisi vardır. Bu ülkeye gittiğinizde Türkiye’den geldiğinizi olduğunuzu söylediğinizde büyük bir sıcakkanlı karşılama görebilirsiniz. 

Polonya’da genç nüfusun fazla olması bu ülkeyi eğlenceli hale de getirmektedir. Ülke eşsiz doğası, tarihi, ince mimariye sahip şehirleri ile öğrencilere eğitim hayatlarını unutulmaz bir ortamda geçirmelerini sağlıyor. Genç nüfusun oldukça yüksek olduğu ülkede okuyan öğrenciler; aldıkları dünya çapında geçerli diplomaların yanı sıra unutulmaz anılar biriktirerek ülkelerine dönüyorlar. 

Polonya’da Eğitim Sistemi ve Ortalama Maliyetler

Polonya’da üniversite eğitimi 3 yıldır, bazı özel bölümlerde bu süre 4 yıla çıkabilir. Eczacılık, tıp ve diş hekimliği gibi bölümler ülkemizde olduğu gibi normal bir bölümden daha uzun sürmektedir. Tıp 6 yıl, eczacılık ve diş hekimliği 5 yıl, bazı mühendislik bölümleri ise 4 yıldır. 
Öğrenciler birçok bölümde İngilizce ya da Lehçe dilinde eğitim alabilmektedirler. İngilizce eğitim veren bölümlerde yıllık öğrenim ücreti 3.000 – 9.000 Euro civarındayken, eğitimi Lehçe veren bölümlerde bu rakam 1.000-2.000 Euro seviyelerine kadar düşmektedir. Birçok üniversitede yabancı öğrenciler için Lehçe hazırlık eğitimi de verilmektedir. Üniversite yurtlarında konaklama aylık 50 – 150 Euro civarındadır. Yurtlar genellikle 3-4 kişilik odalara sahiptir. Bir öğrencinin yıllık konaklama, beslenme ve kişisel masrafları toplamı 5.500 – 6.000 Euro civarı olarak hesaplanmaktadır.

Polonya üniversitelerinde eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için sınav şartı aranmıyor. Lise mezunu olan herkes Polonya’da üniversite eğitimi almak için başvuru yapabiliyor. Polonya Avrupa Birliği üyesi olduğundan, bu ülkeden alınan üniversite diplomaları YÖK tarafından tanınmakta ve denklik verilmektedir. Polonya üniversiteleri İngilizce dilinde yüksek lisans programları sunmaktadır. Özellikle fen bilimleri ve mühendislik alanlarında çok tercih edilen yüksek lisans programları verilmektedir.
Polonya’da eğitim ücretleri çok makul olmasına rağmen burs imkanları da çoktur. Başarılı öğrenciler; üniversitelerinden doğrudan ya da farklı kurumlardan burs bulabilir.

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi Almalısınız?

-    Polonya eğitim kalitesi yüksek fakat eğitim maliyetleri düşüktür.  
-    Polonya pek çok ülkeye yakındır bu da Avrupa içinde seyahat edebilmenizi başka ülkeler de görmenizi sağlar.  
-     Avrupa’daki en genç nüfusa sahip ülkelerden biridir, sosyal hayat renkli ve eğlencelidir.
-    Ülkedeki yaşam maliyetleri düşüktür. Polonya para birimi Zloti ile Türk Lirası hemen hemen aynı değerlerdedir. 
-    Polonya halkı oldukça sıcakkanlı ve yardımseverdir. 
-    Polonya eşsiz doğal güzelliklere, mimariye ve tarih sahiptir. Yaşaması keyifli bir ülkedir.

 

42. IEFT Yurtdışı Eğitim & Kariyer Fuarlarında Yer Alacak Okullarımızın listesini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://ieft.com.tr/i/yurtdisi-egitim/katilimci_okullar