İsviçre Okulları

İsviçre Okulları

Eğitim Sistemi İle Dünyanın Saygı Duyduğu İsviçre’de Eğitim Al Gireceğin Sektörlerde Fark Yarat!

İsviçre eğitim konusunda dünyada saygı gören ve bu konuda kendini kanıtlamış bir ülkedir. İlk öğretimden üniversiteye kadar her seviyede yüksek standartlarda eğitim verilmektedir. Dünya sıralamalarında yüksek başarı seviyelerine ulaşan öğrencilere sahip olan İsviçre’de eğitim alarak geleceğinizi garanti altına alabilir ve rakipleriniz arasında fark yaratırsınız. 

İsviçre’nin eğitim konusunda bu kadar iyi ve iddialı olmasının çeşitli sebepleri vardır. Öncelikle İsviçre güçlü bir ekonomiye sahip, milli geliri yüksek olan küçük ve güzel bir ülkedir. Ülke askeri ve siyasi tarafsızlık ilkesini benimsemiştir. Bu yüzden yüksek askeri giderleri yoktur. Milli gelirin büyük çoğunluğu eğitime, bilime ve hizmet sektörüne yönlendirilmiştir. Bu da eğitim konusunda nasıl bu kadar geliştikleri konusuna güzel bir açıklama getirir. Ülkedeki yüksek bir refah seviyesi vardır. İsviçre dünyadaki en saygın bankalara sahiptir. Ülke özellikle bankacılık ve finans konusunda dünyanın güvenini kazanmıştır. Ülkenin siyasi ve askeri tarafsızlık ilkesini benimsemiş olması birçok uluslararası örgüte ev sahipliği yapmasını da beraberinde getirmiştir. Birleşmiş Milletler, UNICEF, Kızılhaç… gibi örgütlerin merkezleri bu ülkededir.  Örgütlerin ana merkezlerinin bu ülkede bulunması ülkenin kozmopolit bir yapıda olmasını da sağlamıştır. Yurtdışında çalışmak için bu ülkeye gelen pek çok profesyonel bulunmaktadır. 

İsviçre'nin resmi dili Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Latince dilleridir. Federal hükümet dört resmî dili de kullanmak zorundadır. 

Tüm Dünyanın Saygı Duyduğu ve Başarısının Nedenlerini Araştırdığı Bir Sistemde Eğitim Almak İstemez misiniz?


Daha önce de söylediğimiz gibi İsviçre, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. İsviçre’de yükseköğrenim hizmeti veren kurumların büyük kısmı devlete aittir. Ülkede; 10 Devlet (Kanton) Üniversitesi, 2 tane Federal Teknik Enstitüsü ve çok sayıda özel üniversite bulunur.  İsviçre’de lisans eğitimi 4-5 yıl olabilmekle birlikte üniversite eğitimi temelde 3 yıl sürmektedir. Üniversiteler 3 gruba ayrılmaktadır. Normal üniversiteler, uygulamalı bilimler üniversiteleri ve öğretmen yetiştiren yüksekokullar. Normal üniversiteler ülkemizdeki gibi akademik ağırlıklı eğitim vermektedir. Öğrencilerin bilimsel çalışmalara yönlenmesi de bu eğitim programı dahilinde arzu edilmektedir. Bu üniversitelerde eğitim genellikle 3 yıl sürmektedir. Uygulamalı bilimlerde adından da anlaşılacağı gibi uygulamaya dair eğitim verilmektedir. Uygulamalı bilimler üniversitesinden mezun olan bir öğrencinin pratik bilgisi daha engin olacaktır. Uygulamalı bilimler üniversitesi 4 yıl sürmektedir. Öğretmenlik eğitimi veren yüksekokullarda da uygulama ön plandadır. Öğrenciler mesleki hayata hazırlanır. İsviçre üniversitelerinin hemen hepsinde bölümden mezun olabilmek için tez hazırlamak zorunludur. Tez yazma süreci için öğrencilere ayrıca zaman verilir. 

Özel üniversiteler özellikle turizm, otelcilik, işletme, uluslararası ticaret, bankacılık gibi alanlarda eğitim vermektedir. Turizm ve Otelcilik alanında oldukça iyi eğitim verilen İsviçre’de her yıl on binlerce öğrenci Turizm ve Otelcilik programlarına kayıt yaptırmaktadır. Ülkede; Almanca, Fransızca ve İngilizce verilen diploma programları olduğu gibi, üniversitelerde Turizm ve Otelcilik lisans veya yüksek lisans da yapılabilmektedir. İsviçre Otelcilik Okulları Birliği (ASEH) eğitim ve staj programlarının profesyonel derecede yapılması için çalışmalarda bulunmaktadır.

Üniversitelere giriş, standart testlere göredir. Üniversitelerde eğitim dili genellikle Almancadır. Bazı enstitülerde ise eğitim dili Fransızcadır. Türkiye’den İsviçre’ye eğitim görmeye gidecek olan öğrenciler, öncelikle dil sınavına tabi tutulur. Dil seviyesi yetersiz olan öğrenciler bir sene boyunca hazırlık sınıfına alınır ve dil eğitimi görmek zorundadır.

Bu Saygın Eğitimin Maliyeti Nedir?

İsviçre’de devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir veya çok cüzi bir ücret talep edilir. Aylık ortalama yaşam maliyeti ise 700 Euro civarıdır. Özel kurumlara bağlı olarak faaliyet gösteren Turizm ve Otelcilik okullarında, bir yıllık Turizm ve Otelcilik eğitim programı fiyatı, ortalama $ 20.000 civarıdır.

Dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olan İsviçre’de kaliteli bir eğitim alarak hayata güçlü bir başlangıç yapmak mümkündür. Bu ülke öğrenciyi sadece bilimsel bilgi anlamında değil dünya bakışı açısından da çok geliştirir. Kozmopolit yapısı gereği hoşgörünün yüksek olduğu ülkede insana saygı en üst seviyededir.  Son olarak eklememiz gereken nokta öğrencilere çalışma izni konusudur. Türkiye’den İsviçre’ye giden öğrenciler 6 aylık bir sürecin ardından çalışma izni için başvuruda bulunabilirler. Çalışma izni çıkan öğrenci haftada 15 saat çalışma hakkına sahiptir. 

36. IEFT Fuarlarına İsviçre’den katılacak okulların listesi aşağıdaki gibidir:

Switzerland - İsviçre
Collège du Léman
Geneva Business School