Polonya Okulları

Polonya’da Eğitim IEFT'de!..

Polonya, 38 milyon nüfusu ile, son yıllarda siyasi, ekonomik ve eğitim açısından Avrupa’nın en göze çarpan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Polonya’da eğitim yapmayı çok avantajlı kılan en önemli neden ise ülkenin özellikle öğrenci yaşamı ve eğitim maliyetleri açısından birçok ülkeye kıyasla çok ekonomik olmasıdır.

Polonya üniversiteleri son yıllarda büyük ilgi görmekte ve hem Erasmus öğrencileri hem de diğer uluslar arası öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Öğrenciler birçok bölümde İngilizce ya da Lehçe dilinde eğitim alabilmektedirler. İngilizce eğitim veren bölümlerde yıllık öğrenim ücreti 3.000 – 9.000 Euro civarındayken, eğitimi Lehçe veren bölümlerde bu rakam 1.000-2.000 Euro seviyelerine kadar düşmektedir. Birçok üniversitede yabancı öğrenciler için Lehçe hazırlık eğitimi de verilmektedir.

Polonya üniversitelerinde eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için YGS  şartı aranmıyor. Lise mezunu olan herkes Polonya’da üniversite eğitimi almak için başvuru yapabilir. Polonya Avrupa Birliği üyesi olduğundan, bu ülkeden alınan üniversite diplomaları YÖK tarafından tanınmakta ve denklik verilmektedir. Polonya üniversiteleri İngilizce dilinde yüksek lisans programları sunmaktadır. Özellikle fen bilimleri ve mühendislik alanlarında çok tercih edilen yüksek lisans programları verilmektedir.

Polonya’da eğitim ücretleri çok makuldür. Buna rağmen üniversitelerinden doğrudan yada farklı kurumlardan burs sağlanabilir.

Üniversite yurtlarında konaklama aylık 50 – 150 Euro civarındadır. Yurtlar genellikle 3-4 kişilik odalara sahiptir. Bir öğrencinin yıllık konaklama, beslenme ve kişisel masrafları toplamı 5.500 – 6.000 Euro civarı olarak hesaplanmaktadır.

33. IEFT Fuarlarına Polonya'da katılacak okulların listesi aşağıdaki gibidir:

 Perspektywy Education Foundation/ Program "Study in Poland"
      Medical University of Gdansk
      Maria Curie-Sklodowska University in Lublin
      Study in Lublin
      Cracow University of Technology
      Wroclaw University of Science and Technology
      Poznan University of Technology
      Polish-Japanese Academy of Information Technology
      Radom Academy of Economics
      University College of Enterprise and Administration in Lublin

WSB Universities Poland
Medical University of Warsaw
Warsaw Management University
Polonya KÜLTÜR / University of Ecology and Management in Warsaw
Medical University of Lublin-Asia Pacific Center