Yurtdışı Üniversite Hazırlık

Yurtdışı Üniversite Hazırlık

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Almak İstiyorsunuz Fakat Geliştirmeniz Gereken Konular mı Var? O Zaman Sizi Üniversite Hazırlık Programlarına Davet Ediyoruz…

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsunuz ve bu yolda kararlısınız fakat karşınıza küçük sorunlar mı çıktı? Hiç üzülmeyin, gelin size bu sorunların üstesinden nasıl geleceksiniz anlatalım… 

Yurtdışında bir üniversiteye kabul edilmek için bazı şartları yerine getirmek zorundasınız. Bu şartlardan olmazsa olmaz olan dil yeterliliğidir. Eğer dil yeterliliğinizi uluslararası geçerliliği olan sınavlarla ispatlayamıyorsanız üniversite hazırlık programlarına katılarak bu engeli aşabilirsiniz. Dil yeterlilik ve akademik başarı gibi konularda bariyerlere takılan öğrenciler “Foundation”, “A Level”, “Access”, “Bridging” olarak çeşitli adlara sahip olan hazırlık programlarına katılabilir. Bu programlar üniversiteler tarafından önerilen kolejler ve dil okullarına alınabilir. Hazırlık programı sayesinde yabancı diliniz gelişir, akademik okumalar yapabilecek seviyeye gelirsiniz aynı zamanda okuyacağınız bölüme uygun dersleri de almaya başlayıp birinci sınıfa sağlam bir hazırlık yaparsınız. Hazırlık eğitiminiz boyunca alacağınız temel dersler sizin eğitim sistemini daha iyi anlamanıza ve yurtdışında üniversite eğitimine adapte olmanıza yardımcı olur. 

Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, akademik danışmanları tarafından yurtdışı üniversitelerine yerleştirilirler. Program İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Malta, Yeni Zelanda ve diğer ülkelerin okullarında açılmaktadır.  Üniversiteye hazırlık kursları, 6 ay ya da 8 ay süresince devam eder. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, başarı seviyelerine ve istedikleri bölüme göre bir üniversiteye yerleştirilirler. Bu program, özellikle yurtdışında doğrudan üniversite eğitimi yapmak için İngilizce bilgisi veya akademik seviyesi yetersiz olan öğrenciler için tasarlanmıştır. Dersler, özellikle bir üniversite kampüsünde ya da üniversiteden bağımsız bir kolejde verilir.  


Amerika ve Avustralya’daki okullardan bazıları sadece yaz aylarında hazırlık programı açmaktadır. Bu nedenle program daha kısa, 12 hafta civarında sürmektedir. Programa kabul edilen öğrenciler, aynı zamanda bir veya birkaç üniversiteye şartlı kabul edilebilirler. 

Her Ülkede Hazırlık Programına Katılmak Zorunlu mu? 

Hazırlık eğitimi, sadece dil eğitimini değil akademik bir hazırlığı da kapsar. Özellikle İngiltere ve Avustralya’da üniversite eğitimi 3 yıl sürdüğünden 1 akademik yıl için hazırlık (Foundation) zorunluluğu vardır. Ancak Kanada, Amerika gibi ülkelerde akademik hazırlık, zorunlu değildir. Kanada ve Amerika’da öğrencinin İngilizce seviyesi yetersiz ise İngilizce hazırlık eğitimi yapması gerekir. Eğer çok iyi seviyede İngilizceye sahipse ve bunu belgeleyebiliyor ise üniversitelerin ilk yılından eğitimine başlayabilirler.

Öğrencilerin, iyi bir dil bilgisine sahip olsalar dahi, Amerika ve Kanada’da en az 3-6 ay civarında bir hazırlık eğitimi yapmaları tüm eğitim kurumlarınca tavsiye edilir. Çünkü bu ülkelerin eğitim sistemi bizimkinden farklı olduğundan öğrenci bir alışma evresi geçirmeli ve en azından temel dersleri alarak eğitim sistemi hakkında bilgi edinebilmelidir.

Avrupa ülkelerinde resmi bir hazırlık eğitim yılı zorunluluğu yoktur. Ancak başta Almanya, İtalya, Fransa olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde öğrencilerin eğitim yapmak istediği ülkenin dilini çok iyi öğrenmeleri açısından bir akademik yıl dil hazırlık programlarına katılmalarında fayda var. Eğer eğitim dili İngilizce ise öğrenci dil yeterlilik belgesi ile 1. sınıftan başlayabilir.