Yurtdışı Üniversitelerde “Summer Session”

Yurtdışı Üniversitelerde “Summer Session”

Summer Session Programlarına Katıl Yaz Aylarında Hem Eğitimine Katkıda Bulun Hem de Yurtdışında Keyifli Zaman Geçir!

Dünyanın En İyi Üniversitelerinin Kapılarını “Summer Session” Programlarıyla Aralayabilirsin!

‘Summer Session’ programları bir öğrencinin yaz aylarına kendisi için yapabileceği en geliştirici ve en eğlenceli deneyimlerin başında gelir. Dünyanın en iyi üniversitelerine girmek için pek çok kriteri yerine getirmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Fakat bu kriterlerin hepsine sahip olmadan da o kapılardan içeri girebilir, en azında sadece yaz dönemi için bile olsa o atmosferi soluyabilirsiniz. ‘Summer Session’ programlarında aldığınız dersleri kendi üniversitenizde saydırabilmenizin yanı sıra ‘summer session’da edindiğiniz bilgiler ve eşsiz deneyimleri özgeçmişinize de ekleyip geleceğinize yatırım yapabilirsiniz. Summer Session programlarının bir güzel tarafı da bu programlarda ders alan öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde kendi üniversitelerinde bir sonraki dönemde alacakları ders sayılarını azaltabilmeleridir. Öğrenci böylece ders yoğunluğunu azaltır ve bir sonraki seneye ön hazırlık yapmış olur.

‘Summer Session’ Programlarına Kimler Katılabilir ve Şartları Nelerdir?

Her yıl on binlerce öğrencinin katıldığı programlarda, dünyanın dört bir yanından gelen üniversite öğrencileri buluşmaktadır. “Summer Session” programlarına genelde sadece üniversite öğrencileri katılabilir. Bazı Üniversiteler, örneğin LSE, yetişkin profesyonelleri de “summer session” programlarına kabul etmektedir. Üniversiteyi yeni kazanmış bir öğrenci de “summer session” programlarına katılabilir.
“Summer Session” programlarına katılmak için ortalama TOEFL IBT 80 veya IELTS 6.0 sonucu istenir. Ancak bazı üniversiteler resmi bir dil sınavı yerine kendi sınavlarıyla öğrenciyi kabul edebilirler.

LSE, Harvard, UCLA, Sussex, SOAS gibi okullar resmi sınavın alınmasını talep etmektedirler. Bu üniversiteler, profesyonel çalışan kişileri de “Summer Session “kurslarına kabul eder ancak bu kişilerinde akademik seviyelerine büyük önem verilir. Kişinin iş deneyimi yeterli olsa bile, lisans eğitiminde almış olduğu dersler ve not ortalaması önem arz etmektedir. Kişinin başarılı bir akademik geçmişi olmalıdır. 
Türkiye’de İngilizce eğitim veren üniversitelerin öğrenciler veya mezunları “summer session “programlarına katılmak için dil yeterlilik testine girmek zorunda değildirler.  

Programların süresi 3 ile 10 hafta arasında değişmektedir. Seçilebilecek dersler ise çok çeşitlidir. Ekonomiden hukuka, uluslararası ilişkilerden felsefeye, görsel sanatlardan müziğe, mühendislikten işletmeye kadar pek çok alandan ders seçimi yapmak mümkündür.

Unutulmaması gereken nokta; Summer Session programlarının kolay programlar olmadığıdır. Bu programlar içeriği yoğun, bireysel ve grup çalışmalarının fazlaca yapıldığı, hazırlanan ödevlerle final notu alınan ve başarının bu şekilde belirlendiği eğitim süreçleridir. Öğrenciler derslerden arta kalan zamanlarda gittikleri ülkenin tadını çıkarabilir, kurdukları arkadaşlıkları pekiştirebilir ve unutulmaz deneyimlerle ülkelerine dönerler.


IEFT Fuarlarına Katılan Üniversitelerin büyük kısmında “Summer Session” programları sunulmaktadır. Fuar öncesinde üniversitelerin internet sitesini ziyaret edip fuar esnasında bu üniversitelerin yetkililerinden doğrudan bilgi alabilirsiniz.