Yurtdışında Lisans Tamamlama

Yurtdışında Lisans Tamamlama

Türkiye’de pek çok öğrenci 2 yıllık “ön lisans” eğitimi veren meslek yüksek okullarından mezun olmaktadır. Ancak, çok az bir kısmı Türkiye’de eğitim veren 4 yıllık üniversitelere geçiş yapabilmektedir. Oysa, yurtdışında pek çok üniversite, 2 yıllık “ön lisans” eğitimini yapmış Türk öğrencilere, 2-3 yıl daha eğitim yaparak “lisans” diploması elde etme hakkı vermektedir. 

2 yıllık ön lisans mezunu bir öğrenci, İngiltere’de 2 veya 3 yıl eğitim yaparak, lisans tamamlama hakkı elde eder. Bu süre Kanada veya Amerika’da 3-4 yıl olabilir. 

İngiliz Devlet Üniversiteleri, 2 yıllık ön lisans tamamlamış öğrencilere hazırlık yılı okuma şartı koymaz. Doğrudan 1. veya 2 sınıftan eğitime başlarlar. Ancak, İngilizce dil seviyesinin genelde en az 6.0 IELTS seviyesinde olması gerekir. 

2 yıllık ön lisans mezunlarının yurtdışı üniversitelere lisans tamamlama başvuru prosedürü, aynen lisans programına veya transfer sistemine başvuru ile aynıdır. 

Öğrenci;

2 yıllık ön lisans eğitiminde almış olduğu derslerin not dökümü- yani transkript, 2 adet referans, mezuniyet diploması ve varsa İngilizce yeterlilik belgesi sunmak zorundadır. Bu belgeleri sunan öğrencilerin lisans tamamlama başvuru prosedürü en fazla 2-3 ay sürer. IEFT fuarlarına katılan üniversitelerin büyük kısmı “lisans tamamlama” için öğrenci kabul etmektedir.