Yurtdışında MBA

Yurtdışında MBA

Yurtdışı MBA & MBA Alternatifi Programları

Kariyer yolunda emin adımlarla ilerleyen, başarılı kişilerin özgeçmişlerine baktığımızda MBA yaptıklarını görürüz. Peki nedir bu MBA ve yüksek lisanstan farkı nedir? Aslında MBA bir yüksek lisans programıdır. “Master of Business Administration”ın kısaltması olan MBA, İşletme Yüksek Lisansıdır. MBA programları; ulusal ve uluslararası kurumların üst düzey konumlarında yönetici olarak görev almak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu programlardır. Farklı alanlarda lisans eğitimi alan kişiler, MBA programlarına katılarak yöneticilik formasyonu kazanabilir. Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘inin MBA eğitimi yaptığı göz önünde bulundurulduğunda programın ne kadar gerekli olduğu anlaşılmaktadır.

 

Yöneticilik Kariyerinde Emin Adımlarla İlerleyenler MBA Yapmayı Tercih Ediyor

İyi ve kaliteli bir gelecek isteyen ve bu yola adım atmış profesyonellerin birçoğu hayatları boyunca kendilerini geliştirmeye devam etmektedir. İyi bir şirkette orta düzey bir pozisyona ulaşanlar, daha üst pozisyonlara geçebilmek için kendilerini geliştirmeye devam etmek zorundadır. 10 yıl önce üniversiteden mezun olan bir kişinin bilgilerini yenilemeye, yenilene iş yapma biçimlerini öğrenmeye, global dünyanın nabzını tutmaya ihtiyacı vardır. Bu sebeple günümüzde; 30’lu yaşlarında orta düzey yöneticilik pozisyonuna gelmiş birçok kişi deneyimlerini eğitimleriyle harmanlayarak daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadır. Özellikle bankacılık ve finans sektöründe çalışanlar için MBA derecesine sahip olmak önemli bir husustur. Bu sektörlerde aranan bir şarttır diyebiliriz. MBA eğitimi alanlar, çoğunlukla genel müdürlük pozisyonunu hedefleyen, yöneticilik kariyerlerinde yol almış kişilerdir. MBA eğitimi; bazı büyük şirketlere girebilmek için ön şart durumundadır ve mezunlara yeni şirketlerde yeni kapılar ve fırsatlar doğuran bir eğitimdir. Tabi ki MBA yaptığınız anda kariyerinizde otomatik bir yükselme olacak diyemeyiz fakat doğru bilgi ve becerilerle donatılmış olarak iş hayatında yerinizi alacaksınız.

Yapılan araştırmalara göre dünya çapındaki şirketleri büyük bir çoğunluğu üst düzey pozisyonları için MBA mezunu kişileri tercih etmektedir ve bu kişiler girdikleri işlerde kendi düşündüklerinin üzerinde bütçelerle çalışmaya başlamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre; azimli ve kariyer odaklı kişilerin arzuladıkları seviyelere ulaşabilmeleri için yollarının MBA eğitiminden geçmesi gerekiyor. Çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler, çalışanlarının MBA diploması sahibi olmalarına büyük önem vermektedir.  MBA programında genelde; finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi…  

 

MBA Eğitiminin Süresi Nedir? MBA Programında Neler Öğrenilir?

Dünya genelinde pe çok üniversite ve kolej MBA programları açmaktadır. Dünya çapında binin üzerinde eğitim kurumunda verilen MBA programlarının süresi ülkesine göre değişmektedir. Üniversiteler ve kolejler bu programlar kariyer hayatına başlamış kişilerin katılım gösterdiğini bildiğinden dolayı genellikle eğitim süresini kısa tutmaya çalışmaktadır fakat sürenin kısalığıyla doğru orantılı olarak programın yoğunluğu artar. Öğrenci MBA programına katıldığında kendini zorlu bir eğitim döneminin beklediğini bilmelidir.

MBA programı İngiltere’de bir akademik yıl, Avustralya’da bir ya da iki yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde iki yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da bir yıl süren programlar da bulmak mümkündür. Avrupa ülkelerinde ise MBA genelde bir yıl sürer.

MBA programları tam zamanlı, yarı zamanlı ya da uzaktan online öğrenim şeklinde takip edilebilir. Son dönemde; işinden ayrılıp yurtdışında eğitim almaya gitmekte zorluk çeken orta düzey yöneticiler online programlardan faydalanmaktadır. Online programlar en az yurtdışında alınan örgün öğretim kadar zordur. Öğrenci dersleri sıkı sıkıya takip etmeli, sınavlarına girmeli, eğitmenleriyle sürekli iletişimde olmalıdır. 

MBA eğitiminde bir işletmenin her aşamasını anlayabileceğiniz temel eğitimi verir. Muhasebe ve Finans, Kalite Analizi, İktisat, Pazarlama, Organizasyon, İnsan Kaynakları Yönetimi, E-Ticaret, Lojistik, Bilgi Teknolojileri ve Strateji gibi… İkinci aşamada ise kişinin planladığı kariyere ve uzmanlık alanına göre, bireysel olarak belirleyeceği seçmeli dersler izlenir. MBA öğrencisi, temel derslere başladığında veya tamamladığında eğitimin bir parçası olarak yaklaşık 2-3 ay süren bir staj yapar. Bazı MBA programlarında farklı bir ülkedeki MBA okulunda eğitimine devam edebilir veya staj yapabilir. 

 Tezli MBA programlarında öğrenci program bittikten sonraki 3-5 ay içerisinde 10-15 bin kelimelik bir tez yazmak zorundadır. Bazı MBA programları ise tezsiz verilmektedir. 

 

MBA Yapmanın Maliyeti Nedir?

MBA ücretleri; üniversite veya kolejin büyüklüğü, sunduğu program türleri, sosyal ve kültürel aktivite seçenekleri dolayısıyla farklılıklar göstermektedir. Bu da seçim yapmayı zorlaştırmaktadır. Unutulmaması gereken konu eğitim ücretleri diğerlerine nazaran daha düşük olan bir üniversitenin eğitim kalitesi kesinlikle daha düşük değildir. Bahsettiğimiz gibi bu ücret farklılıkları üniversite ve kolejlerin öğrenciye sunduğu ekstra hizmetler dolayısıyla değişmektedir. MBA genellikle maliyetli bir eğitim programıdır. 

İngiltere’de Eğitim Maliyetleri: İngiltere’de bir yıllık eğitim ücreti 7 bin 500 ile 18 bin Sterlin arasında değişmektedir ve bu ücretlere yaşam masrafları dahil değildir.

Amerika’da Eğitim Maliyetleri: Amerika’da ise yıllık eğitim ücreti 8 bin ile 45 bin Amerikan Doları arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için 16 bin- 90 bin Amerikan Doları arası değişir. 

Kanada’da Eğitim Maliyetleri: Kanada’da yıllık ücretler 8 bin- 35 bin Kanada Doları arasındadır. 

Avustralya’da Eğitim Maliyetleri: Avustralya’da 12 bin -28 bin Avustralya Doları arasında okuldan okula değişmektedir.

Avrupa’da Eğitim Maliyetleri: Avrupa üniversitelerinde ise MBA eğitimi 8 bin-40 bin Euro aralığındadır. 

Online Eğitim Maliyetleri: Son zamanlarda internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. Ancak bu programlar henüz Türkiye’de YÖK tarafından tanınmamaktadır. Bu programların maliyetleri yerinde eğitim almaya göre çok daha düşüktür. Eğitim maliyetleri ve gidilecek ülkede yapılacak yaşam maliyetlerine bakılınca online eğitim oldukça caziptir.

Yurtdışında eğitim alanları birçoğu yarı zamanlı MBA programlarına ilgi göstermektedir. Bu program kapsamında öğrenci hem eğitim almakta hem de çalışabilmektedir. Yani öğrencinin maddi kaygıları varsa yarı zamanlı MBA programını seçmesi onun için uygun olacaktır. Part-time çalışan öğrenci en azından cep harçlığını ve aylık giderlerini karşılayacak kadar maddi kazanım sağlayabilmektedir.


MBA Kabul Koşulları

  -   İyi derecede bir lisans veya yüksek lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)
  -   Mesleki bir yeterlilik belgesi
  -   2 adet referans 
  -   TOEFL en az 213 puan 
  -   GMAT en az 550 puan (her okul istemeyebilir)
  -   Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı "essay" 
  -   En az 2- 3 yıllık iş deneyimi