Doğu Avrupa Üniversiteleri

Doğu Avrupa Üniversitelerinin Türkiye Çıkarması...

Türk öğrenciler dünyanın her yerine eğitim  amacıyla gidiyorlar.  Uzun yıllar Amerika, İngiltere ve Avrupa  ülkelerinde lisans ve yüksek lisans eğitimi tercih edilirken  son yıllarda Erasmus değişim programının da etkisiyle Türk öğrenciler Doğu Avrupa üniversitelerini tercih etmeye başladılar...

Özellikle Polonya, Estonya, Litvanya, Bulgaristan, Romanya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerine çok sayıda Türk öğrenci Erasmus programlarına katılmaktadır.

Polonya’daki üniversitelere her yıl 1000 civarında Türk öğrenci gitmektedir. Polonya’da sunulan İngilizce programların fazlalığı ve ülkenin ucuzluğu değişim için Polonya’nın gözde ülkeler arasına girmesinde büyük etken oldu. Macaristan ve Çek Cumhuriyetine ise her yıl toplam 1,000 civarı Erasmus öğrencisi gitmektedir. Estonya, Litvanya, Letonya, Romanya gibi ülkeler ile beraber toplamda her yıl 3,000 civarında öğrenci Doğu Avrupa ülkelerini tercih etmektedir. 

Bu ülkelerin üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında yer almaktadır.  Polonya üniversiteleri yaygın olarak İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Polonya’da ekonomi, mühendislik  gibi alanlarda çok iyi üniversiteler yer alır. Macaristan sosyal bilimler yanı sıra Tıp Fakülteleriyle yabancı öğrencilerin ilgi odağıdır. Bulgaristan, Ukrayna son yıllarda çok sayıda Türk öğrencinin Mühendislik, Tıp ve Eczacılık eğitiminde tercih ettiği ülkelerdir. Estonya, Litvanya gibi Kuzey Avrupa ülkeleri kaliteli eğitim ve öğrenciler için rahat  hayat standartlarıyla dikkat çekmektedir. 

Yıllık eğitim ücretlerinin 2,000 Euro’lardan başladığı Doğu Avrupa ülkelerinden Estonya 7 üniversite, Bulgaristan 20 üniversite, Sırbıstan 1 üniversite, Romanya 2 üniversite, Polonya 2 üniversite, Macaristan 6 üniversite ile IEFT fuarlarında temsil edileceklerdir.