Türk Ailelerden Yurtdışındaki Liselere Yoğun Talep

Türk Ailelerden Yurtdışındaki Liselere Yoğun Talep

2000’li yılların başından bu yana popülerliği artarak devam eden yurtdışı eğitimde, farklı bir noktaya gelindi. Geçmiş yıllarda yurtdışında eğitim denilince akla üniversite düzeyi gelirken artık aileler, çocukları lise çağındayken yurtdışında eğitim kararı almaya başladılar.

Yurtdışında eğitim 2000’li yıllardan bu yana artan bir ilgiyle aileler ve gençler tarafından takip ediliyor. Pek çok genç, üniversite, yüksek lisans ve doktora eğitimleri için yurtdışı üniversiteleri tercih ederken, artık lise düzeyindeki gençlerin ve ailelerinin yurtdışında eğitime rekor bir ilgi gösterdiği gözlemleniyor. 

2002 yılından bu yana her yıl organize edilen IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları’na ağırlıklı olarak üniversite öğrencileri başvuruda bulunurken, artık lise düzeyinde öğrencilerden ve ailelerinden de yoğun bir katılım olduğu gözleniyor.

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü Deniz Akar, lise düzeyindeki yabancı eğitime gösterilen yoğun talep konusunda; “IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları’na 20 ülkeden 200’e yakın eğitim kurumu bir araya geliyor. Her yıl üniversite düzeyinde yüzlerce öğrencimizi yurtıdışında eğitime göndermeye alışkın bir kurumuz. Tabii yüzdesel olarak daha düşük olmak kaydıyla lise düzeyinde de öğrenci gönderiminde bulunuyorduk fakat son yıllarda gelen ön başvuru formlarından fark ettik ki lise düzeyinde gencimiz ve ailelerinin yoğun bir ilgisiyle karşı karşıyayız. 20 bin ziyaretçimizin önemli bir bölümünün de lise düzeyinde öğrenciler oluştuğunu söyleyebiliriz. Zannediyoruz ki son dönemde yaşanan gelişmeler neticesinde ülkemizdeki eğitim kurumlarına olan ilgi maalesef zayıfladı. Kapatılan okullar, sınav sistemlerinden yaşanan kayırmaların ortaya çıkartılması, aileleri ve gençleri yurtdışında eğitime itiyor. Aileler güvenecekleri, ileride çocukları mezun olduğunda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmayacakları okulları bulmak istiyorlar. Biz de deneyimli kadromuzla onlara bu konuda elimizden gelen desteği vereceğiz” diyor. 

Yurtdışında eğitimde en doğru karar nasıl alınır ?

Her yıl milyonlarca öğrenci yurtdışında eğitim için uzun süren araştırmalar yapıyor. Üniversiteler hakkında online bilgi alınabiliyor fakat öğrenciler ve ailelerin ilk tercihi eğitim kurumlarıyla yüz yüze görüşmek oluyor. Bu sebeple dünya genelinde eğitim fuarları bilgi edinmek için tercih edilen noktalar oluyor. 2002 yılından bu yana Türkiye’de düzenlenen IEFT Fuarları Avrupa ve Ortadoğu’nun en geniş kapsamlı eğitim fuarı olması sebebiyle Türkiye’den ve dünya genelinden birçok öğrenciyi eğitim kurumlarıyla bir araya getiriyor ve 25 ülkeden 200’e yakın eğitim kurumunu tek bir çatı altında toplayarak öğrencilerin yönelimlerini analiz ederek bilgilendirmeyi amaçlıyor.