Litvanya'da Eğitim

Litvanya'da Eğitim

Yabancı öğrenciler Litvanya’yı tercih ediyor

Eşsiz bir kültüre sahip, içten, arkadaş canlısı, geleneklerine bağlı ve yeniliklere açık olan Litvanya, uluslararası eğitim için dünyanın en ilgi çekici ülkelerinden birisidir.

Avrupa Birliği’nin en hızlı büyüyen ekonomisine sahip ülkelerinden biri olan Litvanya, yaşam masrafları açısından da diğer Avrupa ülkelerine nazaran oldukça uygundur.  Ayrıca, İngilizce dilinde eğitim olanaklarıyla ve toplamda en az 300 adet eğitim programına sahip 20’den fazla üniversite ve uygulamalı bilim üniversiteleriyle, yabancı öğrenciler tarafından da ciddi bir şekilde tercih edilmektedir.

Litvanya yüksek öğretim kurumları, dünyanın her yerinden gelecek öğrencilerin kişisel becerilerini profesyonel hale getirmek, yeteneklerini ortaya çıkarmak için teşvik, tutkularını açığa çıkarmak ve geleceklerini yeşertmek amaçları içerisinde üst düzey eğitim olanakları sağlamaktadır. 

Bilindiği üzere Vilnius’ta bulunan, Doğu ve Batı Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Vilnius Üniversitesi’ne (kuruluş yılı, 1579) sahip olan Litvanya, yüksek öğretimin en eski geleneklerine sahiptir. Ayrıca, akademik gelenekler ile tamamen uyumlu modern bir altyapıya sahip eğitim  sisteminde, en son teknoloji bilimsel laboratuarlarıyla, iş ve bilim vadileriyle, sanat geliştirme merkezleriyle mükemmel bir eğitimsel çalışma ortamı sunulmaktadır.

Günümüzde halen en az 150 ülkeden öğrenci Litvanya’da eğitim hayatlarını sürdürmektedir. Son yapılan anket araştırmalarına göre, yabancı öğrencilerin %94’ü eğitim için Litvanya’yı önermektedir.

Yüksek Öğretim Sistemi

Yüksek öğretim kurumları iki çeşittir: üniversiteler ve kolejler (uygulamalı bilimler üniversiteleri)
Eğitim programları 3 bölümde gerçekleşmektedir: Lisans programları (üniversitelerde) veya profesyonel lisans programları (kolejlerde), lisans üstü programlar ve doktora programları. Öğrenciler yarı zamanlı veya tam zamanlı eğitimi seçebilirler.

Kolej programları daha çok profesyonel alanlardaki eğitimlere yönelmektedir. Tam zamanlı programlar genellikle 3 yıl, yarı zamanlı programlar ise 4 yıl sürmektedir. Tatbiki eğitim (staj) ise 3 yıllık eğitim programlarında azami 1 yıl olarak belirlenmiştir. Mezun olan öğrencilere ise profesyonel lisans diploması verilmektedir. Ayrıca eğitimlerini tamamlamış öğrenciler ek olarak farklı programlara (eğitim süreleri her bir yüksek öğrenim kurumu tarafından ayrı olarak belirtilir) katılarak lisans üstü eğitimlerine devam edebilmektedir. Kolej eğitim programları, devlet veya özel kolejler tarafından tayin edilmektedir.

Üniversite programları, evrensel akademik eğitim, teorik uygulamalar ve en yüksek seviyede profesyonel mükemmellik sağlamaktadır. Üniversitelerdeki tam zamanlı programlar 4 yıl sürmektedir. Mezun olan öğrenciler lisans diploması almaya hak kazanırlar. Ayrıca mezun olan öğrenciler isteğe bağlı bir buçuk veya iki yıl süren lisans üstü eğitime katılabilirler. Kendilerini akademik aktivitelere adamış olan öğrenciler ise lisans üstü eğitimden sonra doktora eğitimlerine devam edebilmektedir (program süreci 4 yıldır). 

Kabul süreci

Birçok üniversitenin, Eylül ayında eğitim-öğretim yılına başlaması üzerine kayıt için son başvuru tarihi Haziran ayındadır; ancak yabancı öğrencilerden, eğitimle ilgili gerekli detayların netleşmesi adına başvurularının en kısa sürede yapılması önerilmektedir. Aşağıda, Litvanya üniversitelerine kayıt işlemleri için gerekli olan adımlar belirtilmiştir:
 
- Öğrenciler, eğitim altyapılarını doğru bir şekilde değerlendirerek kendilerine uygun bir lisans programı seçmelidirler. Unutulmamalıdır ki, ülkenizde görmüş olduğunuz eğitimin Litvanya Cumhuriyeti tarafından da tanınması gerekmektedir. Ülkenizdeki okullardan ve yükseköğretim birimlerinden alınacak olan okuldan ayrılış sertifikaları (diplomalar vs.),  Litvanya Yüksek Öğrenim Kalite Değerlendirme Merkezi tarafından değerlendirilmekte ve tanınmaktadır.

- Söz konusu evraklarınızın geçerliliğinin onaylanması neticesinde, seçtiğiniz üniversitenin talimatları doğrultusunda başvuru formu doldurmanız ve gerekli olan evrakları ilgili üniversiteye sunmanız gerekmektedir. Üniversiteye kabul başvuru formlarının online (çevrimiçi) olarak doldurulması gerekmektedir. Bildiğiniz üzere online olarak başvuru yapmak hem daha hızlı, hem de daha uygundur, çünkü yalnızca kayıt için üniversiteye gitmenize gerek yoktur. Başvuru süreçleri ve okula kabul için gerekli olan tüm detaylara üniversitelerin kendi internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Koşullar

Eğer, Litvanya’da herhangi bir yüksek öğrenim kurumunda lisans programına katılmak isterseniz, ülkenizde okumuş olduğunuz eğitim kurumu tarafından düzenlenmiş diploma veya bitirme belgeleri, sertifikalarına sahip olmanız gerekmektedir. Lisansüstü programlara başvurmak için ise bitirmiş olduğunuz eğitim kurumundan lisans diploması veya bitirme belgeleri, sertifikaları almanız gerekmektedir. Üçüncü kademe eğitim programlarına başvuracak adayların ise (doktora, master bölümünden mezun ve hastanelerde görevli tıp öğrencileri ve sanat bölümünden mezunlar), master programından mezun olduklarına dair diploma veya ilgili bitirme belgelerine sahip olmaları gerekmektedir.  Yabancı uyruklu öğrenciler (AB ülkeleri dışındaki öğrenciler de dahil olmak üzere) doktora eğitimi görmek için, İngilizce diline yeterliliği olması kaydıyla devlet bursuna başvuru hakkına sahiptirler. 

Öğrenim ücretleri

Öğrenim ücretleri, eğitim görülecek bölümlere ve program derecelerine göre farklılık göstermektedir. Yüksek öğrenim kurumlarındaki  ortalama ücretler lisans programları için yıllık 1.000 ile 5.000 Avro, lisansüstü programlar için 2.000 ile 6.500 Avro, doktora programları için ise 7.000 ile 8.500 Avro aralığındadır. Litvanya’da öğrenim gören her 4 öğrenciden 3’ü, Litvanya’da yüksek öğrenim programlarının dünyadaki diğer ülkelere göre hem daha makul fiyatlarla olduğunu hem de eğitim kalitesinin son derece kaliteli olduğunu ve cömert burs imkanlarına sahip olduğunu belirtmektedir.

Burslar

Litvanya’da, yüksek öğrenim kurumları, Uluslararası Burs Programları ve devlet tarafından sağlanan çeşitli burs imkanları bulunmaktadır. Ayrıca akademik açıdan başarılı olan öğrencilere, yüksek öğrenim kurumlarının kendileri tarafından burs fonları ve finansal destekler de verilmektedir. Litvanya’daki öğrenim burslarıyla ilgili daha fazla bilgiye www.scholarships.lt  adresinden ulaşabilirsiniz.

Staj, kariyer gelişimi ve fırsatlar

Litvanya’daki yüksek öğrenim kurumları eğitim gören öğrencilere, kendilerini profesyonel anlamda geliştirmeleri ve iş hayatlarında daha rahat istihdam olabilmeleri adına profesyonel staj programlarıyla oldukça değerli fırsatlar sunmaktadır. Öğrenciler ayrıca AB Erasmus+ staj programlarından faydalanarak uluslararası iş tecrübelerine de sahip olabilmektedirler.

Litvanya’daki birçok üniversitede, öğrencilerin kariyer planlamalarını yapmalarına, iş ve staj bulmalarına yardımcı olacak kariyer merkezleri de mevcuttur. Litvanya Cumhuriyeti hukuk kurallarına göre, lisans programına kayıtlı öğrenciler ikinci yıllarından itibaren haftada 20 saat çalışabilmektedirler. Bilindiği üzere birçok Litvanyalı ve uluslararası şirket, öğrencileri ve yabancı yetenekleri istihdam etmektedirler.

Öğrenciler ayrıca bilimsel fikirlerin hayata geçirildiği entegre bilim, çalışma ve iş merkezlerini de bulabileceklerdir. 

Son olarak, Litvanya bugün dünyanın birçok yerinde yaşayan hırslı gençler ve yatırımcılar için, dünyanın en cazip, en makul ve gün geçtikçe önemi daha da artan birkaç öğrencinin kurmuş olduğu startup (genç girişimcilik) programına sahiptir.  

Litvanya’daki eğitim fırsatları için http://www.studyinlithuania.lt/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

42. IEFT Yurtdışı Eğitim & Kariyer Fuarlarında Yer Alacak Okullarımızın listesini aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://ieft.com.tr/i/yurtdisi-egitim/katilimci_okullar